gototopgototop
 
 
محل کنونی شما: صفححه اصلی
 
 

استفادۀ نادرست ازمعدن سنگ مرمر هرات مانع صادرات آن شده است

نامه الکترونیک چاپ PDF
(1 امتیاز)

نويسنده:احمد قريشي

متخصصين، استخراج غیر فنی سنگ مرمر معدن ولايت هرات را مانع صادرات آن به خارج از کشور مي دانند. اما مسوولين معدن با رد اين ادعا ميگويند که شرکت های زیاد خارجی براى خريدارى سنگ مرمراعلام آمادگی کرده اند .

به باورمتخصصین -سپردن استخراج این معدن به بخش خصوصی غیر متخصص و ادامه بهره برداری نادرست، سبب ضایعات بسیار زیاد و رویگردانی خریداران خارجی شده است .

انجنير سید اکرم، مدیرپلان وسروی سابق، وزارت معادن و صنايع، اظهارداشت: براساس تحقیقات انجام شده سنگ مرمر ولسوالى چشت شریف هرات جزء سنگ های ریز دانه و با استقامت بسیارزیاد و کیفیت عالی است، اما استخراج غیرفنی، استفاده از مواد انفجاری و انداختن کتله های بزرگ سنگ ازارتفاع بالا به پایین باعث ایجاد شکاف درسنگ شده و باعث انصراف خریداران خارجی میگردد.

از سنگ مرمر اشياى مرغوب و نفيس مانند کاشى براى اعمارمنازل، سرميزى، غورى، چراغ پايه، سگرت دانى و ساير ظروف ظريفه و انتيک ساخته ميشود .

همچنان انجنير محمد نعیم نیکزاد، کارشناس سنگهاى ظريف و قيمتى در هرات با ابراز نگرانی ازچگونگی استخراج سنگ مرمردرچشت شريف میگوید: این سنگ مرمر به دلیل کیفیت بسیار بالا جزء سنگ های صنعتی بشمارمیرود، اما دیده شده است که بخاطر استخراج بیست متر مکعب سنگ، صد مترمکعب تخریب میشود.

وی نبود مدیریت فنی و مسلکی استفاده نادرست از مواد انفجاریه و نبود امکانات ریلی به خاطر انتقال سنگ از معدن به محل مناسب را دلايل عمده درضایع شدن اين نوع سنگ میداند .

موصوف علاوه نمود که براساس اصول پذیرفته شده، هفتاد فی صد مصارف و تلاش های اولیه برای تحقیقات جیولوژیکی، عریان سازی و آماده ساختن معدن صورت میگیرد و بقيه مصارف استخراج  با استفاده از دستگاه های برش وانتقالات ریلی صورت میگیرد، اما دراینجا برعکس است .

استخراج غير فنى ازاين معدن را غلام محمد مدبر، رئیس معادن و صنایع هرات نيز  تاييد نموده و میگوید که  براساس  قرارداد بهره برداری ازمعدن چشت شریف به یک شرکت خصوصی سپرده شده است، آنها برای استخراج درست، یک دستگاه برش را نصب کرده اند و در نظردارند یک دستگاه دیگررا نیز راه اندازی کنند اما نیاز واقعی برای این کار بیش ازپنج دستگاه است.

وی ارتفاع زیاد معدن و نبود امکانات انتقالاتی ازجمله ریل را ازجمله دلایل ضایع شدن سنگها میداند .

اما محمد نسیم دوست، قرارداد کننده معدن چشت شریف استخراج غیر فنی از این معدن را رد نموده واظهارمیدارد: قبل از اینکه معدن به ما اجاره داده شود استخراج به شکل غیرقانونی و با استفاده ازمواد انفجاری صورت می گرفت که باعث خرابکاری های زیادی شده وضایعات هم بی اندازه بوده است وحتی ما اسناد دراین رابطه داریم.

وی افزود که آنها از پنج  ماه بدينسو به استخراج سنگ مرمرآغاز کرده اند که استخراج به شکل درست وبا استفاده از دستگاههای برش انجام میگیرد .

به گفته موصوف، شرکت های زیاد خارجی اعلام آماده گی کرده اند تا شیوه وتوانایی آنها را دراستخراج اصولی و درست سنگ مرمر ببینند وبعدا قرارداد خرید را منعقد نمایند.

رئیس معادن و صنایع هرات با وجود نواقص درمعدن ياد شده ابراز اميدوارى نموده و ميگويد که نتایج بدست آمده برای آنها ثابت ساخته است که سنگ مرمر چشت شریف بهترین و با کیفیت ترین نوع سنگ مرمر درجهان بوده و بخاطرهمین کیفیت بالا یک شرکت تُرکى  خواهان خرید پنج و نیم میلیون متر مکعب ازاین نوع سنگ گردیده است ولی هنوز این خرید قطعی نشده است.

به گفته وی نمونه این سنگ به چندین کشورارسال شده است وعلاقمندان زیادی را از آسیا و اروپا به خود جلب نموده است و حتی  در روزهای گذشته یک  شرکت چینی بنام مکو برای بازدید و نمونه برداری وارد چشت شریف شده است.

بنا برمعلومات ارایه شده ازسوی ریاست معادن وصنایع هرات، با توجه به نتایج ارزیابی های انجام شده درسال ١٣٥٥ وجود چهار نوع سنگ مرمر (سفید، نباتی، ابره و گرانیت) با کیفیت بالا درچشت شریف به طول نیم کيلومتر وعرض صد متر و ظرفیت نه ونیم میلیون متر مکعب  تشخیص گردیده است.

اما مطالعاتى که اخیرا درآن منطقه صورت گرفته است طول این معدن را اضافه از بیست کیلومتربرآورد نموده است.

معدن چشت شريف درحدود ١٨٠ کیلومتری شرق شهرهرات موقعیت دارد.

علیرغم استخراج غیرفنی وضایعات زیاد، بازار داخلی سنگ مرمر چشت شریف درهرات و بعضى ولایات همجوارهمچنان گرم و ارزشمند است تا جاییکه به گفته مسوولين رياست معادن و صنايع، هم اکنون هرمترمربع این سنگ حدود ٢٤٠٠ افغانی بوده درحالی که نوع خارجی آن به کمتر از نصف این قیمت به فروش میرسد.

هرات از لحاظ  داشتن معادن مختلف ازجمله طلا، برایت، شیشه، آهن، مس و... ازجمله ولایات غنی کشور به حساب می آید.

نظرات  

 
0 #4 جاویدان ۱۳۹۵-۰۵-۰۳ ۰۹:۳۴
سلام
تولید و صادرات عمده ابزار و ماشین آلات حفاری معدن به خصوص معادن ماربل در ایران. در صورت نیاز حتما تماس بگیرید. اتفاقا نیاز به نماینده فعال در افغانستان داریم.
00989199379722
نقل قول
 
 
0 #3 ۱۳۹۱-۰۹-۰۸ ۱۳:۰۵
ارائه و فروش ، ساخت و تولید ، طراحی و خدمات فنی و مهندسی انواع دستگاه های سنگبری ، خط کامل مدرن ابعاد اسلب سنگ ماربل ، خط تایل سنگ گرانیت و ماربل ، مجموعه صنعتی ماشین سازی برابا ( برادران باباجانی ) مدیر بازرگانی و فروش : مهندس ابراهیمی 09132273654 www.braba.ir www.braba.blogfa.com email:
نقل قول
 
 
0 #2 ۱۳۸۹-۰۹-۲۷ ۰۱:۵۵
سلام من صادر کننده سنگهستم در ایران اگه کسی تمایل به همکاری دارد تماس بگیره00989179187627 رئیسی سنگهای زینتی شما را خریدارم.
نقل قول
 
 
0 #1 ۱۳۸۹-۰۸-۱۱ ۱۱:۳۵
با سلام بنده كارخانه سنگبري دارم سنگ كوپ سفيد هرات از كجا تهيه كنم لطفا راهنمايي كنيد
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
Refresh

 
 
 
 

خوش آمدید

برای استفاده از امکانات سایت ثبت نام کنید

نظرات و پیشنهادات شما سازنده است.

مشاهده شماره بیستم مجله

آخرین اخبار

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

برای درج تبلیغات در مجله اطلاعات صنعتی افغانستان و سایت میتوانید

از طریق hamidhossini@yahoo.com  يا  s.hamidhossini@gmail.com ارتباط حاصل نمایید.